Mermer Madeni Nedir?
Ocak 6, 2018 Yorum 0 222 Görüntülenme

Mermer Madeni Nedir?

Mermer Madeni Nedir?

İnşaatlarda kullanılan ve bir çok yapının temelini oluşturan mermerleri hepimiz biliyoruz. Peki bu mermerlerin kökü nereden geliyor? Mermer madeni nedir? Türkiye’de mermer madeni var mı? gibi bilinmeyen tüm soruları bu konumuzda cevaplayacağız.

Öncelikle Türkiye konumu itibariyle Alp kuşağında yer alır. Alp kuşağına baktığımızda ise dünyanın en zengin doğal taş ve mermer kuşağı olduğunu görmek mümkün. Bu sebeple Türkiye’de çok fazla miktarda mermer madeni vardır. Peki sıkça bahsettiğimiz mermer madeni nedir?

Mermer madeni genel itibari ile baktığımızda dağlardan çıkartılır. Yani altın ve elmas gibi kayalar patlatılarak içerisinden çıkartılmaktan ziyade kayanın kendisi mermer madenini oluşturur. Bu yüzden çok fazla miktarda bulmak mümkün. Ayrıca Türkiye gerek teknoloji bakımından gerekse mermer madeni çokluğu bakımından oldukça gelişmiş durumda.

Peki Türkiye’deki mermer madenleri hangi bölgelerde?

Mermer madenleri genel itibari ile Trakya ve Anadolu çevresine dağılmış durumda. Bölge bölge olarak ise, Afyon, Amasya, Balıkesir, Bilecik, Denizli, Diyarbakır, Muğla ve Elazığ bölgelerinde oldukça çok miktarda bulunmakta.

Türkiye’de bu kadar çok mermer yatağının bulunması sebebiyle son dönemde iş adamları mermer sektörüne geçiş yaptı. İş adamlarının bu geçişi de Türkiye’yi mermer sektöründe daha da geliştirdi. Nitekim dünya sıralamasında mermer konusundaki üretimimize bakacak olursak;

1-Çin: Üretim Miktarı: 11.000.000 Ton
2-İtalya: Üretim Miktarı: 8.700.000 Ton
3-İspanya: Üretim Miktarı: 4.500.000 Ton
4-Hindistan: Üretim Miktarı: 4.500.000 Ton
5-Brezilya: Üretim Miktarı: 2.000.000 Ton
6-Kore: Üretim Miktarı: 2.000.000 Ton
7-Türkiye: Üretim Miktarı: 2.000.000 Ton

Bu üretim miktarları göz önüne alındığında Türkiye’nin mermer sanayinde ne kadar geniş bir alana yayıldığını görmek mümkün olacak.
Ek olarak mermer madeni nedir? sorusu hakkında aklınıza takılan bir şey olursa bize yazabilirsiniz..

Önceki Yazı Elmas Madeni Nasıl Oluşur?
Sonraki Yazı Türkiyede Elmas Madeni Var Mı?

Yazar Hakkında

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bor Madeni Haberleri 0 Yorum

Hammadde Nasıl İşlenir?

Hammadde Nasıl İşlenir? Sanayi kuruluşları kar güden yapılar olmalarından kaynaklı çok fazla üretim ve satış yapmaya mecburdurlar. Toplumun ihtiyacı olan malın üretilmesi için hammaddeye ihtiyaç duyarlar ve bunları ürün haline

Bor Madeni Haberleri 0 Yorum

Bakır Madeni Özellikleri Nelerdir?

Bakır Madeni Özellikleri Nelerdir? Geçmişten günümüze kadar yıllarca farklı alanlarda kullanılmaya devam eden bakır madeni özellikleri nelerdir? Bu sorunun cevabını bu konumuzda detaylıca anlatmaya çalışacağız. Öncelikle renginden başlayacak olursak, bakır