Şairler Akdağ Madeninde Buluştu

Şairler Akdağ Madeninde Buluştu

AKDAĞ SEVGİSİ BULUŞTURDU

Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesi’nde yıllar önce çeşitli vesilelerle bulunmuş olanlar yıllar sonra bir araya geldi. Şair ve yazarların da bulunduğu uygulamada renkli görüntüler oluştu.

Akdağmadenini Sevenler Derneği’nin (AKSEV) davetlisi olarak Akdağmadeni ilçesine giden Yozgatlı Şair, yazar ve aşıklar burada gerçekleştirdikleri hoş ve anlamlı bir uygulamayla Akdağmadenli dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşattılar. Programa bir zaman içinder ilçede görev yapmış ancak çeşitli vesilelerle ilçeden ayrılmış olan vatandaşlar da katıldı.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaaddin Özdemir, araştırmacı, şair- yazar Hakkı Yurtlu, Sorgun Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Gazeteci- Araştırmacı -Yazar Durali Doğan, Yozgat Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Gazeteci- Şair -Yazar Ahmet Sargın, Akdağ Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Birol Taştan, İcra Müdürü Serdar Özçelik ile beraber çok sayı da davetli grubu katılarak şairlerin Akdağ buluşmasına alkışlarıyla destek oldular.

Akdağ buluşmasına katılan Yozgatlı şairler: Durali Doğan, Hakkı Yurtlu, Ahmet Sargın, Yusuf Koç, Hacı Yiğid, Mehmet Ali İlbaş, Hüseyin Adak, Abdurrahim Koçyiğit, Erol Güvenç şiir yorumlarıyla, Aşık Rıza Kaygusuz ve Halk Ozanı Cercis Coşar sazlı- sözlü deyişler ile Akdağmadenli şiir severlere unutulmaz bir gece yaşattılar.

Yozgatlı şair ve ozanları ağırlayan AKSEV- Akdağmadeni’ni Sevenler Derneği Başkanı Avukat Cengiz Gözalan, programın zevkli ve keyifli geçmesinden kaynaklı duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuklara teşekkür etti.
Gece geç saatlere kadar devam eden Akdağmadeni Şiir muhabbetine izleyici olarak katılan konuklar da böylesine hoş bir gece yaşattıkları için şair ve ozanlara teşekkür ederek Akdağ’dan uğlinkadılar.

Haber ve Yorum- Ahmet SARGIN
Yozgat Şairler Yazarlar Derneği Başka

YOZGATLI ŞAİRLERİN AKDAĞ BULUŞMASI

Ahmet Sargın
İnsanın kendi memleketine olan özlemi bir diğer oluyor. Kan çekiyor, toprak çekiyor ve özlem mutluluğa dönüşüyor. Dilinden memleketini düşürmeyen Akdağmadeni sevdalısı araştırmacı yazar Hakkı Yurtlu hocamın daveti ile Akdağ’a gittik. Ben Akdağmadeni’ni fazlaca bilmem bu hoş ilçemize gidişim sayılıdır. Birkaç kez gittim diye ifade edebilirim.

Akdağmadenli araştırmacı yazar Hakkı Yurtlu, Yozgat Şairler Yazarlar Derneği adına ben ve Yusuf Koç hocam, Hakimiyet Gazetesinden Celalettin Yücel aynı araçla, Sorgun ekibinden Sorgun Selam Gazetesi sahibi Durali Doğan, Şair Hacı Yiğid, Mehmet Ali İlbaş, Hüseyin Adak ve Rıza Kaygusuz’da Durali Hocamın arabasıyla beraber Akdağ yolculuğuna çıktık.

Akdağmadeni Yozgat’a epey uzak. Yozgat’ın en uzak ilçelerinden biri, ilçe adına buradaki maden ocağından alıyor. Eskilerin tabiriyle ‘’Maden İlçesi’’ aslında şirin hoş bir ilçemiz. Ağacı, yeşili ve ormanıyla ünlenmiş olan bir yöremiz. İle olan uzaklığı ilçeyi kendi kaderiyle baş başa bırakıyor diyebiliriz. Sayın Bakanımız Başbakan yardımcımız Bekir Bozdağ’ın da memleketi burası.

Asıl daveti Akdağlı Araştırmacı-Yazar Sayın Hakkı Yurtlu yapmıştı ancak ; biz kısa adı AKSEV olan “Akdağmadeni Sevenler Derneğinin” misafiriydik. Dernek başkanı Avukat Cengiz Gözalan konuklarını karşılayıp, muhabbet edeceğimiz salona buyur etti. Davetliler tek tek gelip mekanı doldurmuştu. Planlı bir uygulamadan öte sade ve samimi-doğal ortamda beraber olmayı isteklamıştık.

Protokol konuşmalarından uzak, resmiyetten uzak, doğal ve samimi bir sohbet olmasını diliyorduk. Toplantımızda aynen öyle oldu ve sıcak bir dostluk havasında gerçekleşti. Kısa bir tanışma faslının sonrasında sazlı sözlü şiir muhabbeti başladı. Şiir yorumları, anılar, fıkra ve ozanların deyişleri dile gelip geceyi renklendirdi. Hani derler ya “ tadı damağımızda kaldı “ tadının damağımızda kaldığı tatlı bir muhabbet oldu.

Geceye şiir yorumlarıyla katılan şairler: Araştırmacı yazar (sorgun Şairler-Yazarlar Derneği Başkanı) Durali Doğan, Akdağlı araştırmacı yazar Hakkı Yurtlu, Yozgat Şairler-Yazarlar Derneği adına ben ve Eğiitimci Şair Yusuf Koç, Sorgun Belediyesinden Halk Şairi Hasan Yiğid, yine sorgun yazarlar derneğinden Hüseyin Adak ve Mehmet Ali İlbaş. Şiir yorumlarıyla ;Çekerekli Aşık Rıza Kaygusuz ve Kırlar Köyünden Halk Aşığı Cercis Coşar,
(ona sazıyla eşlik eden oğlu Muhammed Coşar) saz ve sözleriyle geceye renk kattılar. Tatlı, güzel, sade ve ilavetenlıklı hoş bir uygulama gerçekleşti Akdağmadeni ilçemizde… muhabbetin tadı hernetden ağzında kalmıştı. Gecenin bitmesini kimse istemiyordu; sms yolcu yolunda gerekti!..

İlçeden katılan konuklarımız (adlarınıi hatırlamadıklarımdan özür diliyorum) Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Birol Taştan, İcra müdürü Serdar Özçelik, İlçe Tarım Müdür Hamza Ürgen, AKSEV Başkanı Avukat Cengiz Gözalan, TMO Elektrik Teknisyeni EfrailTunçer, Engelliler Dernek Başkanı Nursi Ünlü, Yeşildere Mahallesi Muhtarı Abdi Küçükakçe, ilçe halkından Hacı Ali Güçlü, Erol Güvenç, Kemal Coşar, Musa Yurdakul ve diğer davetli konuklar.

Basın kuruluşlarından İleri Gazetesi adına ben, Sorgun Selam Gazetesinden Durali Doğan hocam, Yozgat Hakimiyet Gazetesinden Celalettin Yünel ve Akdağmadeni Doğan Güneş Gazetesinden Yusuf taştan muhabbetin görgü tanıklarındandı.

Aşık Rıza Kaygusuz’un dertli deyişleri bizleri duygulandırırken Kırlarlı Halk Aşığı CercisCoşar’ın ağıtları hepimiz duygu yağmuruna boğdu. Gece hoş, ciddi, güzel bir anlam kazandı. Akdağmadeninde bize göre bir ilk (Çelebi Öztürk kardeşimizin bir şiir etkinliğine de daha önceden katılmıştık) gerçekleşti. Devamının gelmesini temenni ettik.

Böylesine tatlı ve hoş bir etkinliğe vesile olan Araştırmacı-yazar Hakkı Yurtlu’ya AKSEV Başkanı Avukat Cengiz Gözalan’a ve Akdağmadenli dostlarımıza teşekkür ediyoruz..

Önceki Yazı 4 Aralık Madenciler Günü Tarihi
Sonraki Yazı Germanyum Madeni Nedir ?

Yazar Hakkında

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Genel 0 Yorum

Sanayi Üretim Alanları

Sanayi Üretim Alanları Günümüzde sanayi sektörü çok geliştiğinden her türlü ürünü görmemiz mümkün. Gelişen teknolojik altyapıyla birlikte dünya sanayisi bugün hiç olmadığı kadar geniş bir yelpazeye sahip. Türkiye’de en yaygın

Madenler 0 Yorum

Türkiye’nin Bor Madeni Üretim Tarihçesi

Türkiye’nin Bor Madeni Üretim Tarihçesi Bugünkü konumuzda Türkiye’nin bor madeni üretim tarihçesini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Bakalım bor madeni ülkemizde ne gibi firmaların elinden geçmiş. Bor Madeninin Türkiye’deki Üretimi Türkiye’nin

Bor Madeni Nedir, Nerelerde Ne İçin Kullanılır? 0 Yorum

Türkiye’deki Bor Madenlerinin Satış Grafiği

Türkiye’deki Bor Madenlerinin Satış Grafiği Herkesin bildiği gibi Türkiye toprakları içerisinde dünya da çıkartılan toplam bor madenlerinden daha fazla bor madeni üretilmekte. Bu sebeple ülkemiz bor madeni ihracatı konusunda diğer

0 Yorum

Hiç yorum yapılmamış !

Yorum Bırakın